Memur ve Emekli Maaşlarında Yıllar Sonra Bir İlk: Temmuz’da O Ödeme Yapılmayacak

Türkiye’de sayıları 17 milyona yaklaşan emekli ve 3.5 milyon memur, Temmuz ayında açıklanacak zam oranına odaklanmış durumda.

TÜİK tarafından 3 Temmuz’da paylaşılacak enflasyon verisiyle birlikte maaş zammında referans alınacak oran resmen ortaya çıkacak. Ancak yıllardır emekli ve memurlara ödenen refah payı ve seyyanen zam, bu yıl yürürlükten kalkmak üzere.

MEMURLARA O ÖDEME KESİNLİKLE YAPILMAYACAK

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı İsa Karakaş, “Seyyanen zam ve refah payı ödemesi yapılacak mı?” sorusuna yanıt verdi.

Karakaş, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranının yüzde 25.75 olmasını beklediğini belirtirken, memur zamları için oldukça karamsar konuştu. Uzman isim, “Aldığımız kulis bilgilerine göre, memura bir kuruş bile refah payı olmayacak.” ifadelerini kullanırken, söz konusu durum ödemelerde yıllar sonra bir ilk yaşanacak anlamına geliyor.

MEMURLAR EKSİK ZAM ALACAK

Birçok yılda emeklilerle eşit ya da daha yüksek maaş alan memurlar, geçtiğimiz yıl yapılan 14 Mayıs seçimleri öncesinde taban maaşta 8 bin liraya yakın bir seyyanen zam almıştı. Yapılan zammın ardından hükümet, memurların maaş artışlarında daha düşük yoğunlukta adımlar atarken, bu tutumun ilk yansımasının Temmuz ayında görüleceği düşünülüyor.

Ocak ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından kamuoyuna yapılan duyuruda statü fark etmeksizin tüm emeklilerin zam oranı yüzde 49.25 olarak açıklanmıştı. Memurlar ile farkı ortadan kaldıran bu durumun ardından Temmuz ayında emeklilerin daha yüksek zam almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Karakaş, memurlara yapılacak enflasyon farkı ödemeleri hakkında “Memurlar için toplu sözleşmede yer alan yüzde 10’luk pay ve enflasyon farkı eklendiğinde yüzde 20’lik bir zam oranı ortaya çıkıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir